Żegnamy Panią Dyrektor Annę Baniecką

Żegnamy Panią Dyrektor Annę Baniecką

Z żalem przekazujemy wiadomość o śmierci Pani Anny Banieckiej, nauczycielki języka polskiego (od 1959 roku) i dyrektorki I Liceum w latach 1978-1989. W pamięci wielu pokoleń absolwentów zapisała się jako niezwykły pedagog, humanistka, oddana młodzieży i szkole, którą przyszło jej zarządzać w trudnych czasach. Znawczyni literatury, miłośniczka historii i podróży. Po odejściu na emeryturę ( w 1989 roku) miała niezwykle ciepłe i serdeczne kontakty z absolwentami i szkołą. Została honorowym prezesem powstałego w 2006 roku Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju I Liceum.

Trudno w kilku pożegnalnych słowach streścić zarówno bogatą osobowość Pani Anny Banieckiej, jak też zasługi w rozwoju liceum. Dość przypomnieć, że właśnie za jej dyrekcji szkoła została włączona do ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Twórczych, rozpoczęto także wówczas naukę w sprofilowanych klasach, o autorskich programach. Wielu absolwentów szkoły wspomina nie tylko atmosferę tamtych lat, ale przede wszystkim lekcje z Panią Profesor.

Oto jedno z takich wspomnień przywołanych przez Panią Barbarę Marczuk, Profesor literatury francuskiej, wicedyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwentkę naszej szkoły z 1977 roku.

„Dzięki lekcjom polskiego u Pani Profesor Anny Banieckiej, dzięki niekończącym się dyskusjom o książkach, pokochałam literaturę i związałam z nią całe moje życie zawodowe. Na tę lekcję przychodziło się zawsze z bijącym sercem. Co dziś się wydarzy? Czy Pani Profesor przeczyta nam Hymn Kasprowicza w taki sposób, że ciarki przejdą po plecach?  A może znów będziemy sobie skakać do oczu o to, czy Kordian to mięczak, a Judym niewdzięcznik i pyszałek, który za nic miał uczucia Joasi i myślał tylko w swoich ideałach.”

Pani Profesor, Pani Dyrektor  – dziękujemy za wszystkie te wspaniałe lekcje, za spotkania, za miłość i oddanie uczniom i  całej szkole.

Dziękujemy za powroty do Liceum, za cenne rady i wsparcie.

Żałujemy, że nie będzie Pani wspólnie z nami przeżywać jubileuszu 70.lecia naszej szkoły, Pani szkoły.

 

Ostatnie pożegnanie Pani Anny Banieckiej odbędzie się w piątek (18 marca) o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

fot. pochodzi ze strony: otoboleslawiec.pl/ i zostało zrobione podczas jubileuszu 65.lecia I LO w październiku 2011 roku.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 maja w godz. 9.00 - 13.30. Będzie to okazja do zapoznania się ze szkołą, ofertą na rok 2024/25 oraz uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą licealną i nauczycielami.  Uczestnictwo w Dniu Otwartym należy zgłosić do swojej...

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Z ogromnym wzruszeniem otrzymaliśmy tę niezwykle sympatyczną wiadomość od rocznika absolwentów 1972, który kolejny raz postanowił nie tylko się spotkać, ale także wesprzeć finansowo fundusz stypendialny. Pięknie dziękujemy za pamięć o szkole oraz dbałość o jej dalszy rozwój. Oto jej...

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

W sobotę, 11 maja, w Pieszycach k/Dzierżoniowa odbyły się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To zdecydowanie był dzień obu naszych licealistek, Apolonii Pohl i Poli Pełki. Ich występy zachwyciły jurorów i dały im kwalifikację do finału ogólnopolskiego. W...