Żegnamy Panią Dyrektor Annę Baniecką

Żegnamy Panią Dyrektor Annę Baniecką

Z żalem przekazujemy wiadomość o śmierci Pani Anny Banieckiej, nauczycielki języka polskiego (od 1959 roku) i dyrektorki I Liceum w latach 1978-1989. W pamięci wielu pokoleń absolwentów zapisała się jako niezwykły pedagog, humanistka, oddana młodzieży i szkole, którą przyszło jej zarządzać w trudnych czasach. Znawczyni literatury, miłośniczka historii i podróży. Po odejściu na emeryturę ( w 1989 roku) miała niezwykle ciepłe i serdeczne kontakty z absolwentami i szkołą. Została honorowym prezesem powstałego w 2006 roku Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju I Liceum.

Trudno w kilku pożegnalnych słowach streścić zarówno bogatą osobowość Pani Anny Banieckiej, jak też zasługi w rozwoju liceum. Dość przypomnieć, że właśnie za jej dyrekcji szkoła została włączona do ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Twórczych, rozpoczęto także wówczas naukę w sprofilowanych klasach, o autorskich programach. Wielu absolwentów szkoły wspomina nie tylko atmosferę tamtych lat, ale przede wszystkim lekcje z Panią Profesor.

Oto jedno z takich wspomnień przywołanych przez Panią Barbarę Marczuk, Profesor literatury francuskiej, wicedyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwentkę naszej szkoły z 1977 roku.

„Dzięki lekcjom polskiego u Pani Profesor Anny Banieckiej, dzięki niekończącym się dyskusjom o książkach, pokochałam literaturę i związałam z nią całe moje życie zawodowe. Na tę lekcję przychodziło się zawsze z bijącym sercem. Co dziś się wydarzy? Czy Pani Profesor przeczyta nam Hymn Kasprowicza w taki sposób, że ciarki przejdą po plecach?  A może znów będziemy sobie skakać do oczu o to, czy Kordian to mięczak, a Judym niewdzięcznik i pyszałek, który za nic miał uczucia Joasi i myślał tylko w swoich ideałach.”

Pani Profesor, Pani Dyrektor  – dziękujemy za wszystkie te wspaniałe lekcje, za spotkania, za miłość i oddanie uczniom i  całej szkole.

Dziękujemy za powroty do Liceum, za cenne rady i wsparcie.

Żałujemy, że nie będzie Pani wspólnie z nami przeżywać jubileuszu 70.lecia naszej szkoły, Pani szkoły.

 

Ostatnie pożegnanie Pani Anny Banieckiej odbędzie się w piątek (18 marca) o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

fot. pochodzi ze strony: otoboleslawiec.pl/ i zostało zrobione podczas jubileuszu 65.lecia I LO w październiku 2011 roku.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Jan Kozioł i Dominik Lech – Mistrzami tenisa!

Jan Kozioł i Dominik Lech - Mistrzami tenisa!

Z znów mamy powód do dumy. Niedawno świętowaliśmy zwycięstwo naszych dziewcząt w tenisie stołowym, a tu kolejny sukces... tym razem Mistrzami zostali Jan Kozioł z kl. II d oraz Dominik Lech z kl. I c. 26 lutego w sali II LO odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców. Nasi...

Ważny temat – depresja!

Ważny temat - depresja!

W piątek, 23 lutego 2024 r. na zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych młodzież z naszego liceum pod opieką pani pedagog Moniki Filipiak brała udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. To kolejny raz kiedy mogliśmy wziąć udział w tym ważnym...

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

W poniedziałek, 19 marca na auli II LO  rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta  Zuzanna Miśta (z kl. II d)  i Marcelina Sikorzyńska ( z II c)  pewnie wygrały swoje mecze, zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu Bolesławieckiego. Nasze Mistrzynie będę...