Żegnamy Panią Dyrektor Annę Baniecką

Żegnamy Panią Dyrektor Annę Baniecką

Z żalem przekazujemy wiadomość o śmierci Pani Anny Banieckiej, nauczycielki języka polskiego (od 1959 roku) i dyrektorki I Liceum w latach 1978-1989. W pamięci wielu pokoleń absolwentów zapisała się jako niezwykły pedagog, humanistka, oddana młodzieży i szkole, którą przyszło jej zarządzać w trudnych czasach. Znawczyni literatury, miłośniczka historii i podróży. Po odejściu na emeryturę ( w 1989 roku) miała niezwykle ciepłe i serdeczne kontakty z absolwentami i szkołą. Została honorowym prezesem powstałego w 2006 roku Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju I Liceum.

Trudno w kilku pożegnalnych słowach streścić zarówno bogatą osobowość Pani Anny Banieckiej, jak też zasługi w rozwoju liceum. Dość przypomnieć, że właśnie za jej dyrekcji szkoła została włączona do ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Twórczych, rozpoczęto także wówczas naukę w sprofilowanych klasach, o autorskich programach. Wielu absolwentów szkoły wspomina nie tylko atmosferę tamtych lat, ale przede wszystkim lekcje z Panią Profesor.

Oto jedno z takich wspomnień przywołanych przez Panią Barbarę Marczuk, Profesor literatury francuskiej, wicedyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwentkę naszej szkoły z 1977 roku.

„Dzięki lekcjom polskiego u Pani Profesor Anny Banieckiej, dzięki niekończącym się dyskusjom o książkach, pokochałam literaturę i związałam z nią całe moje życie zawodowe. Na tę lekcję przychodziło się zawsze z bijącym sercem. Co dziś się wydarzy? Czy Pani Profesor przeczyta nam Hymn Kasprowicza w taki sposób, że ciarki przejdą po plecach?  A może znów będziemy sobie skakać do oczu o to, czy Kordian to mięczak, a Judym niewdzięcznik i pyszałek, który za nic miał uczucia Joasi i myślał tylko w swoich ideałach.”

Pani Profesor, Pani Dyrektor  – dziękujemy za wszystkie te wspaniałe lekcje, za spotkania, za miłość i oddanie uczniom i  całej szkole.

Dziękujemy za powroty do Liceum, za cenne rady i wsparcie.

Żałujemy, że nie będzie Pani wspólnie z nami przeżywać jubileuszu 70.lecia naszej szkoły, Pani szkoły.

 

Ostatnie pożegnanie Pani Anny Banieckiej odbędzie się w piątek (18 marca) o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

fot. pochodzi ze strony: otoboleslawiec.pl/ i zostało zrobione podczas jubileuszu 65.lecia I LO w październiku 2011 roku.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.