Żegnamy Panią Dyrektor Annę Baniecką

Żegnamy Panią Dyrektor Annę Baniecką

Z żalem przekazujemy wiadomość o śmierci Pani Anny Banieckiej, nauczycielki języka polskiego (od 1959 roku) i dyrektorki I Liceum w latach 1978-1989. W pamięci wielu pokoleń absolwentów zapisała się jako niezwykły pedagog, humanistka, oddana młodzieży i szkole, którą przyszło jej zarządzać w trudnych czasach. Znawczyni literatury, miłośniczka historii i podróży. Po odejściu na emeryturę ( w 1989 roku) miała niezwykle ciepłe i serdeczne kontakty z absolwentami i szkołą. Została honorowym prezesem powstałego w 2006 roku Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju I Liceum.

Trudno w kilku pożegnalnych słowach streścić zarówno bogatą osobowość Pani Anny Banieckiej, jak też zasługi w rozwoju liceum. Dość przypomnieć, że właśnie za jej dyrekcji szkoła została włączona do ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Twórczych, rozpoczęto także wówczas naukę w sprofilowanych klasach, o autorskich programach. Wielu absolwentów szkoły wspomina nie tylko atmosferę tamtych lat, ale przede wszystkim lekcje z Panią Profesor.

Oto jedno z takich wspomnień przywołanych przez Panią Barbarę Marczuk, Profesor literatury francuskiej, wicedyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwentkę naszej szkoły z 1977 roku.

„Dzięki lekcjom polskiego u Pani Profesor Anny Banieckiej, dzięki niekończącym się dyskusjom o książkach, pokochałam literaturę i związałam z nią całe moje życie zawodowe. Na tę lekcję przychodziło się zawsze z bijącym sercem. Co dziś się wydarzy? Czy Pani Profesor przeczyta nam Hymn Kasprowicza w taki sposób, że ciarki przejdą po plecach?  A może znów będziemy sobie skakać do oczu o to, czy Kordian to mięczak, a Judym niewdzięcznik i pyszałek, który za nic miał uczucia Joasi i myślał tylko w swoich ideałach.”

Pani Profesor, Pani Dyrektor  – dziękujemy za wszystkie te wspaniałe lekcje, za spotkania, za miłość i oddanie uczniom i  całej szkole.

Dziękujemy za powroty do Liceum, za cenne rady i wsparcie.

Żałujemy, że nie będzie Pani wspólnie z nami przeżywać jubileuszu 70.lecia naszej szkoły, Pani szkoły.

 

Ostatnie pożegnanie Pani Anny Banieckiej odbędzie się w piątek (18 marca) o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

fot. pochodzi ze strony: otoboleslawiec.pl/ i zostało zrobione podczas jubileuszu 65.lecia I LO w październiku 2011 roku.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...

Każda złotówka to szansa na sukces – wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Każda złotówka to szansa na sukces - wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Do grona uczniów klas I dołączył w tym roku Franciszek Nowak (klasy 1A), który ma na swoim koncie ogromny sukces. Wraz z młodszym kolegą Jakubem Walkowiakiem (uczniem 7 klasy w Masters Academy we Lwówku) pod opieką trenera, pana Pawła Niemca w czerwcu tego roku wzięli udział w Polskiej edycji...