„Iliada. Wojna” – Homer odczytany przez współczesnych

„Iliada. Wojna” – Homer odczytany przez współczesnych

19 listopada mieliśmy okazję obejrzeć sztukę „Iliada. Wojna” wystawioną specjalnie dla nas w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, za co serdecznie dziękujemy, szczególnie pani Irminie Nowak, która zorganizowała nasz czwartkowy wyjazd.
Przypominamy, że „Epickie arcydzieło Homera, stojące u początków literatury światowej, nie jest dziś łatwą lekturą dla niespecjalisty, do czego przyczynia się specyficzna forma, archaiczne słownictwo, realia dalekiego i egzotycznego już dla nas świata. Nic dziwnego, że poza klasycznymi przekładami próbuje się ten tekst przerabiać. Jednej z takich przeróbek dokonał w 2004 roku współczesny włoski prozaik Alessandro Baricco.” – jak czytamy na stronie Teatru.
Uczniowie klas pierwszych, którzy znaleźli się na widowni (na potrzeby tej sztuki zaaranżowanej w przestrzeni sceny) mieli możliwość przekonać się, jak dzieło Homera wpisuje się we współczesne dylematy, a postawy bohaterów świata antycznej mitologii są wciąż aktualne.
Konwencja spektaklu w reżyserii Łukasza Kosa, gra aktorów, wreszcie scenografia i oprawa muzyczna pozwoliły nam zrozumieć, że „(…) przede wszystkim wyraźniej mogło ukazać to, co łączy starożytnych z nami, ludźmi XXI wieku – uwikłanie człowieka w wojnę, jedno z największych nieszczęść, jakie na siebie sprowadzamy własnymi rękami” (cyt. ze strony Teatru).

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.