Pamięta o Francji i I LO, czyli dar od Absolwenta rocznika 1951

Pamięta o Francji i I LO, czyli dar od Absolwenta rocznika 1951

Spotkania z pierwszymi absolwentami naszego liceum są zawsze niezwykle sympatycznym momentem w życiu szkoły. Wiążą się one zazwyczaj ze wspomnieniami szkolnych lat, w tym szczególnie z osobami Państwa Tyrankiewiczów. Tym razem wizytę złożył nam Pan Władysław Wieczorek (matura w 1951 roku) wraz z żoną, ale też z prezentami. Przekazał szkole niezwykle interesujący cykl wydawniczy  Muzeum Entograficznego we Wrocławiu poświęcony powojennej kulturze Dolnego Śląska, z racji różnorodności osadników – określanej mianem tygla kulturowego. Autorem rozdziałów dotyczących reemigrantów z Francji jest właśnie Pan Władysław Wieczorek.

– Chciałem, aby te książki trafiły właśnie do mojego liceum – mówił na spotkaniu nasz gość. Tym bardziej, że w jednej z nich wspomina czasy szkolne w Bolesławcu i fakt, że maturę w 1951 roku zdawał z języka francuskiego, co w czasach, kiedy powszechny był język rosyjski było ewenementem. Zresztą wśród naszych pierwszych absolwentów było kilkoro, którzy przyjechali właśnie z Francji, tak jak Pan Władysław, który rozpoczął swoją licealną edukację w Liceum Polskim w Paryżu, a kontynuował ją od 1948 roku w Bolesławcu.

Niezwykle sympatycznym momentem spotkania była muzyczna dedykacja dla naszych gości we francuskim wykonaniu Zuzanny Suduł z klasy II d. Przy okazji okazało się, że Zuzia uczy się tego języka zmotywowana liczną rodziną we Francji i częstymi wyjazdami do tego kraju.

Wizyta Państwa Wieczorków w naszej szkole poprzedziła spotkanie w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, podczas którego prezentowane były dokumentalne filmy powstałe przy okazji publikacji. To wydarzenie poświęcone było właśnie reemigrantom z Francji, którzy przybyli do naszego miasta zaraz po wojnie. Według obliczeń Pana Wieczorka było to ponad 20 rodzin. W tym sentymentalnym spotkaniu w Muzeum wzięła udział klasa I B wraz z wychowawczynią, Panią Alicją Kozioł.

Francja1Francja 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy okazji – zachęcamy Was do zbadania historii własnych rodzin. Warto poszperać w rodzinnych pamiątkach, porozmawiać z rodziną i wypytać o losy Waszych przodków.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Zaprzyjaźnieni z językiem niemieckim

Zaprzyjaźnieni z językiem niemieckim

Serdecznie gratulujemy wysokich lokat trójce naszych licealistów oraz paniom Magdalenie Szwed i Małgorzacie Pędlowskiej,opiekunkom ogólnopolskiego konkursu "Deustchfreund".  Konkurs organizowany jest przez  "Łowcy Talentów Jersz", a dedykowany entuzjastom języka niemieckiego i rozgrywany na...

Zajęcia z empatii

Zajęcia z empatii

21 stycznia uczniowie klasy 1 c i 2 c uczestniczyli w warsztatach „Zrozumieć seniora” prowadzonych przez psychogerontolożkę i psychoedukatorkę, panią Annę Jarosińską. Było to wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat wyzwań, z jakimi mierzą się...

Podróż z „Kandydem” w Operze Wrocławskiej

Podróż z "Kandydem" w Operze Wrocławskiej

Kontynuujemy program "KulturalneLO", czyli spotkania ze sztuką "na żywo". W nowy rok 2025 weszliśmy w rytmie niezwykłych kompozycji Leonarda Bernsteina, wystawianych w Operze Wrocławskiej pod tytułem "Kandyd". Na stronie Opery czytamy - "Leonard Bernstein pracował równolegle nad Kandydem i West...