Pamięta o Francji i I LO, czyli dar od Absolwenta rocznika 1951

Pamięta o Francji i I LO, czyli dar od Absolwenta rocznika 1951

Spotkania z pierwszymi absolwentami naszego liceum są zawsze niezwykle sympatycznym momentem w życiu szkoły. Wiążą się one zazwyczaj ze wspomnieniami szkolnych lat, w tym szczególnie z osobami Państwa Tyrankiewiczów. Tym razem wizytę złożył nam Pan Władysław Wieczorek (matura w 1951 roku) wraz z żoną, ale też z prezentami. Przekazał szkole niezwykle interesujący cykl wydawniczy  Muzeum Entograficznego we Wrocławiu poświęcony powojennej kulturze Dolnego Śląska, z racji różnorodności osadników – określanej mianem tygla kulturowego. Autorem rozdziałów dotyczących reemigrantów z Francji jest właśnie Pan Władysław Wieczorek.

– Chciałem, aby te książki trafiły właśnie do mojego liceum – mówił na spotkaniu nasz gość. Tym bardziej, że w jednej z nich wspomina czasy szkolne w Bolesławcu i fakt, że maturę w 1951 roku zdawał z języka francuskiego, co w czasach, kiedy powszechny był język rosyjski było ewenementem. Zresztą wśród naszych pierwszych absolwentów było kilkoro, którzy przyjechali właśnie z Francji, tak jak Pan Władysław, który rozpoczął swoją licealną edukację w Liceum Polskim w Paryżu, a kontynuował ją od 1948 roku w Bolesławcu.

Niezwykle sympatycznym momentem spotkania była muzyczna dedykacja dla naszych gości we francuskim wykonaniu Zuzanny Suduł z klasy II d. Przy okazji okazało się, że Zuzia uczy się tego języka zmotywowana liczną rodziną we Francji i częstymi wyjazdami do tego kraju.

Wizyta Państwa Wieczorków w naszej szkole poprzedziła spotkanie w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, podczas którego prezentowane były dokumentalne filmy powstałe przy okazji publikacji. To wydarzenie poświęcone było właśnie reemigrantom z Francji, którzy przybyli do naszego miasta zaraz po wojnie. Według obliczeń Pana Wieczorka było to ponad 20 rodzin. W tym sentymentalnym spotkaniu w Muzeum wzięła udział klasa I B wraz z wychowawczynią, Panią Alicją Kozioł.

Francja1Francja 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy okazji – zachęcamy Was do zbadania historii własnych rodzin. Warto poszperać w rodzinnych pamiątkach, porozmawiać z rodziną i wypytać o losy Waszych przodków.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Warsztaty ze stempelkami

Warsztaty ze stempelkami

Klasy pierwsze mają niecodzienną okazję do poznania nie tylko ceramicznej tradycji Bolesławca, ale także samodzielnego zdobienia naczyń. Dzięki zajęciom w nowo otwartym Muzeum  Dawnych Technik Garncarskich, które powstało przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu licealistki i licealiści mogli poznać...

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023