O projekcie, przyjaźniach, przygodzie – wspomnienia z Danii

O projekcie, przyjaźniach, przygodzie – wspomnienia z Danii

Poza pracą i szlifowaniem języka angielskiego, bardzo ważna, dla naszych uczniów, uczestników projektu Erasmus + , była możliwość integracji z rówieśnikami z innych państw, wymiana doświadczeń oraz poznanie duńskiej kultury i tradycji. Już za rok, uczniowie naszej szkoły, będą mieli okazję uczestniczyć w kolejnym projektowym spotkaniu. Tym razem, będzie ono miało miejsce w Rydze, na Łotwie i z pewnością przyniesie im kolejną porcję niezapomnianych wrażeń. Ale zanim to nastąpi – prezentujemy wspomnienia z wizyty w Viborg

Erasmus +

„Wyjazd do Danii okazał się być dla mnie wspaniałą przygodą. Pomimo sporej ilości pracy która na nas czekała, potrafiliśmy znaleźć czas na poznawanie innych kultur i zawieranie nowych znajomości. Wszyscy uczestnicy z siedmiu państw okazali się być bardzo otwartymi i sympatycznymi ludźmi, a sami gospodarze przyjęli nas z otwartymi ramionami, dokonując wszelkich starań byśmy wyjechali zadowoleni. I tak też się stało. Każdy szczegół był dopracowany, a nasza współpraca odbywała się w bardzo profesjonalny sposób. Ten tydzień dostarczył mi mnóstwa pozytywnych wrażeń, naładował pozytywną energią do dalszych działań oraz zafundował dobrą, intensywną lekcję języka angielskiego. Poznałam osoby, z którymi przyjaźń, jestem pewna, będzie trwać przez bardzo długi czas.”  – Agata

Erasmus4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Już kolejny raz miałem możliwość odwiedzić klimatyczne, duńskie miasteczko Viborg. Tym razem było to zupełnie inne doświadczenie od poprzedniego, ponieważ mieszkałem w centrum Viborga, a nie na odległej farmie, jak w ubiegłym roku. Podczas tegorocznego spotkania w ramach trzyletniego projektu „PIE Pathways in Europe” mogliśmy poznać systemy edukacji wielu europejskich państw, dowiedzieć się więcej o pracy za granicą oraz usłyszeć opinie tamtejszych uczniów na temat ich krajów. Świetnie zbiegło się to w czasie z tym, że właśnie kończę szkołę i już niedługo będę musiał podjąć wiele trudnych decyzji. Najwspanialsze jednak w tym projekcie było to, że w jednym pomieszczeniu, przez cały tydzień pracowało ze sobą kilkadziesiąt osób o różnych narodowościach. Współpraca w języku angielskim nie tylko rozwinęła nasze językowe umiejętności, ale pozwoliła również doświadczyć tego, że wszyscy jesteśmy jedną wielką europejską rodziną. Nikt nie widział różnic między Polakami a Duńczykami, między Hiszpanami a Niemcami… Wyjazd pozostawił za sobą wiele cennych wspomnień, a także znajomości. Już teraz planujemy wspólne wakacje z ludźmi, których tam poznaliśmy. Mamy nadzieję, że dojdą do skutku!” – Bartek

 Erasmus8

„Wyjazd do Viborg w Danii był wspaniałym doświadczeniem. Była to już druga moja wizyta w duńskiej szkole. Rodzina Elvstrøm oraz moja hostka Louise Elvstrøm okazali się być bardzo miłymi i otwartymi ludźmi. W trakcie wyjazdu, poza pracą projektową nad filmem informacyjnym na temat pracy i nauki w krajach Unii Europejskiej, mieliśmy okazję zapoznać się i zintegrować z uczestnikami projektu z innych państw. W czwartek odbył się charytatywny pokaz talentów. Grupy z wszystkich państw miały okazję pochwalić się swoimi tradycyjnymi tańcami i utworami. Wraz z moimi przyjaciółmi z polski i nauczycielami nadzorującymi naszą pracę (pan Damian Dziedziul oraz koordynatorka projektu – Pani Katarzyna Cieślak-Ostrowska) wykonaliśmy na scenie piosenkę Krzysztofa Krawczyka „Mój przyjacielu” ze zwrotkami przetłumaczonymi na język angielski. W piątek (ostatni dzień projektu) grupy zaprezentowały efekty pracy z poprzednich 4 dni. Grupa z Hiszpanii, Łotwy i Francji pożegnały się z reszta uczestników, ponieważ pozostałe kraje wracały razem w sobotę autobusem. Cały wyjazd był czystą przyjemnością, wspaniałą okazją do odkrycia Duńskiej kultury, nawiązania nowych znajomości i przede wszystkim poznania jakie możliwości daje nauka za granicą.”  – Paweł

 Erasmus6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Od samego początku nie podchodziłem do tego wyjazdu jak do typowej wycieczki, czy tygodniowej przerwy od szkoły. Traktowałem go jako życiową przygodę, szansę. Byłem nastawiony na dużo pracy, którą rzeczywiście podjęliśmy. Pracować z tak świetnymi ludźmi z różnych krajów, w takiej nowoczesnej szkole to przyjemność. Z uwagi na wszechobecny język angielski komunikacja nie była trudna, a można było się przy okazji wiele nauczyć. Mam nadzieję, że nowe przyjaźnie zawarte w Viborg przetrwają długie lata, a granice i odległości nie będą problemem.”  – Michał

 Erasmus3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Uczestnictwo w projekcie Erasmus+ było dla mnie okazją do poznania wielu różnych kultur oraz zawarcia wielu nowych przyjaźni. Projekt ten pozwolił mi zobaczyć warunki edukacyjne panujące w Danii oraz dzięki przebywaniu u duńskiej rodziny, która z otwartością wprowadziła mnie w „ich świat” dowiedziałem się wiele o kuchni, obyczajach i poziomie życia, który różni się od polskich tradycji. Cały wyjazd był znakomitą możliwością poznania wielu entuzjastycznych i bardzo otwartych osób i jestem przekonany, że zawarte w Viborgu przyjaźnie pozostaną na długo. Codzienna praca w grupach, jak i wiele innych dodatkowych inicjatyw wspólnej zabawy, była świetnym sposobem na szybką integrację. Tworzenie, w moim wypadku, utworu było nie tylko okazją do skomponowania czegoś wspólnego, ale również dawało poczucie dążenia razem do wyznaczonego celu, w którym nie liczyły się żadne różnice kulturowe. Na długo pozostaną w mojej głowie chwile śmiechu i radości, których było niezliczenie dużo podczas tego wyjazdu. Dzięki Erasmusowi poznaliśmy systemy edukacji oraz możliwe drogi rozwoju w różnych krajach Europy. Dla mnie największą radością była możliwość spotkania tak wielu fantastycznych osób z różnych stron świata oraz doświadczenia tej niesamowitej atmosfery jaka panowała na wyjeździe.” – Mikołaj [/quote]

 Erasmus7

 

 

 

 

 

 

 

 

„Uczestnictwo w projekcie było dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Nawiązałam wiele nowych przyjaźni i miałam okazję porozmawiać i podzielić się poglądami z osobami z innych krajów, przy czym odkryłam, że czasami bardzo się różnimy mimo że wszyscy jesteśmy Europejczykami. Poćwiczyłam język niemiecki oraz angielski. Mieszkając przez tydzień z duńska rodziną dowiedziałam się wielu ciekawych i zaskakujących rzeczy o ich kulturze oraz zwyczajach. Mieliśmy dużo pracy, ale wszyscy świetnie się przy tym bawiliśmy. Nie mieliśmy problemów z komunikowaniem się, choć pochodziliśmy z aż siedmiu innych krajów. Przekonałam się, że mimo wielu różnic kulturalnych i religijnych zawsze można znaleźć wspólny język i dobrze się razem bawić.” – Julia

 Erasmus5

 

 

 

 

 

 

 

 

„Cieszę się bardzo, że miałem możliwość wzięcia udziału w wyjeździe do Danii. Było to bardzo ciekawe i niecodzienne doświadczenie, ponieważ nie była to zwykła wycieczka lecz niezapomniana wymiana, podczas której spędziliśmy świetne chwile w duńskim Viborg. Na wyjeździe poznałem wspaniałych ludzi z wielu krajów, z którymi miałem możliwość wymienić swoje poglądy czy po prostu porozmawiać, pośmiać się i poopowiadać jak to się żyję w naszym kraju czy jak funkcjonują szkoły w Polsce. Tematem przewodnim wyjazdu były perspektywy i możliwości studiowania oraz pracowania za granicą. Moja grupa zajmowała się analizą wyników z ankiet na temat migracji młodych ludzi w celu edukacji czy zarobków. Dzięki czemu dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy oraz miałem możliwość polepszenia swoich umiejętności pracy w grupie oraz języka angielskiego. W pewnym momencie szybciej chciałem coś powiedzieć po angielsku niż po polsku . Mieszkaliśmy u rodzin duńskich, dzięki czemu poznaliśmy bliżej kulturę naszych partnerów. Jestem zachwycony także urokiem Viborg, który jest pięknie położonym, zadbanym i klimatycznym miasteczkiem. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam jeszcze wrócić i powspominać ten super wyjazd.” – Mateusz

 

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Wyniki rekrutacji do klas I. Gratulujemy i witamy!

Wyniki rekrutacji do klas I. Gratulujemy i witamy!

Poniżej publikujemy listy zakwalifikowanych do klas I w roku szkolnym 2024/25. Bardzo prosimy o stawienie się w szkole z oryginałami dokumentów (świadectwo i wynik egzaminu ósmoklasisty) - celem potwierdzenia woli uczenia się w I LO. Listy zakwalifikowanych do poszczególnych klas: I...

100% – to świetny wynik naszych Maturzystów! Gratulujemy i dziękujemy!

100% - to świetny wynik naszych Maturzystów! Gratulujemy i dziękujemy!

100% naszych tegorocznych Maturzystów zdało egzamin maturalny! Wynik ten należy do 124 licealistek i licealistów z 4 klas czwartych, którzy w maju przystąpili do egzaminu dojrzałości. Statystycznie każdy, oprócz przedmiotów obowiązkowych, wybierał po 3 przedmioty rozszerzone, kierując się...

Piękny koniec roku i początek wakacji!

Piękny koniec roku i początek wakacji!

W wakacyjno-letnich nastrojach pożegnaliśmy rok szkolny 2023/2024. Zaliczyć możemy go do udanych z wielu powodów. Zrealizowaliśmy to, co zaplanowaliśmy, a nawet więcej. Odnieśliśmy wiele sukcesów, tych indywidualnych i tych zespołowych. Jako szkoła mamy wiele powodów do radości i dumy, co...