Naukowe sukcesy naszych biologów

Naukowe sukcesy naszych biologów

Jak co roku, kilkoro uczniów naszej szkoły podjęło się wykonania prac badawczych z dziedziny biologii. Jak się okazało z sukcesami. Maksymilian Karbowski i  Patryk Kozłowski ( z klasy III c) dzięki swoim pracom badawczym zakwalifikowali się  do okręgowego etapu Olimpiady Biologicznej. Ponadto prace: Patryka oraz Natalii Gorczycy i Dawida Meiera (z klasy II c) będą przedstawione na Explorach – prestiżowym konkursie dla młodych odkrywców, który odbędzie się we Wrocławiu, a obejmuje województwa: dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie, lubuskie.

Warto dodać, że wszystkie prace badawcze wymagały zarówno wiedzy, jak i determinacji w ich przeprowadzeniu.

Maksymilian badał  stopnień zanieczyszczenia wód rzeki Bóbr bakteriami z rodziny coli przed i za miastem Bolesławiec.

Tematem pracy Patryka była skuteczność zdeklastrowanej wody w uprawie pszenicy zwyczajnej Triticum aestivum.

Te dwie prace znalazły uznanie jurorów Olimpiady Biologicznej i licealiści znaleźli się w gronie 30 uczniów z Dolnego Śląska, którzy zmierzą się w styczniu podczas etapu okręgowego tej olimpiady.

Natomiast Natalię zajmowała się badaniem wzajemnej konkurencji pomiędzy grochem a jęczmieniem, a  Dawid stworzył zamknięty system wodno – gazowy i obserwował wzrost i rozwój mchów i paprotników w takich izolowanych warunkach. Wraz z pracą Patryka Kozłowskiego te trzy prace zostaną zaprezentowane przez ich autorów na finale konkursu EXPLORY w lutym, we Wrocławiu.

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała Pani Karolina Jarząbek, która towarzyszyć im będzie w następnych etapach.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze eliminacje.

Na zdjęciu :

praca badawcza Dawida Meiera

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.