Podsumowanie projektu „InterKulturManagement”

Podsumowanie projektu „InterKulturManagement”

W miniony piątek SWAT (czyli firma uczniowska działająca w naszej szkole) uczestniczyła razem z partnerami z Polski i Niemiec na podsumowaniu kolejnego etapu projektu „InterKulturManagement”. Na Konferencji, która miała miejsce w Centrum Integracji Kulturalnej Kino „Orzeł” stawili się wszyscy partnerzy projektu, w którym jako szkoła uczestniczymy od początku, czyli od 2009 roku. Projekt prowadzony przez Saksońską Agencję Oświatową we współpracy z Dolnośląskim Kuratorium Oświaty, a finansowany ze środków unijnych – w swoich głównych założeniach miał stworzyć możliwość wymiany doświadczeń i współpracy uczniów szkół z Polski i Niemiec (obszar Saksonii i Dolnego Śląska) w zakresie promowania i tworzenia kultury młodzieżowej.

W praktyce uczniowie nabywali umiejętności przydatne w zarządzaniu kulturą. Młodzi menedżerowie kultury to firmy uczniowskie powstałe w : Liceum im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, Liceum im. A. Mickiewicza w Lubaniu, Augustum – Annen Gymnasium w Goerlitz, Lessing-Gymnasium w Hoyerswerdzie, a także przez rok trwania projektu Friedrich-Schleiermacher Gynasium w Niesky.

kon4

kon5

kon3

Podsumowaniem I etapu projektu był Koncert „Boomfest”, który odbył się w grudniu w Goerlitz. W tym roku kalendarzowym, podobnie jak w ubiegłych, członkowie SWAT-u mieli możliwość uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach realizowanych w ramach projektu, m.in dwudniowych warsztatach we Wrocławiu (marzec( poświęconych zarządzaniu kulturą w różnych instytucjach (Hala Stulecia czy Stadion Narodowy) czy podróży studyjnej do Łodzi i Warszawy szlakiem historii II wojny światowej, połączonej także z warsztatami teatralnymi (maj).

W trakcie piątkowego podsumowania kolejnego etapu projektu, w którym ponad stu gości powitał m.in. dyrektor Cezary Czernatowicz  wszyscy uczestnicy, w tym również członkowie naszego SWAT-u mieli możliwość zaprezentowania działań, które podejmują w szkole i poza nią za zakresie aktywności w kulturze. Dowiedzieli się także w trakcie rozmowy z niemieckim menedżerem kultury – jakie są plusy i minusy tego zawodu oraz dzielili się własnymi spostrzeżeniami na temat roli i znaczenia projektu dla ich własnego rozwoju. Wnioski, jakie przekazano Koordynatorowi projektu – panu Tomaszowi Jaśków były wspólne – projekt powinien być kontynuowany.

Jest obietnica, że od nowego roku szkolnego pojawi się kolejna propozycja współpracy !

SWAT, który liczy obecnie ponad 20 licealistów – będzie miał co robić. Liczy też na nowych członków z klas pierwszych 🙂

fot. Dawid Meier

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...