Podsumowanie projektu „InterKulturManagement”

Podsumowanie projektu „InterKulturManagement”

W miniony piątek SWAT (czyli firma uczniowska działająca w naszej szkole) uczestniczyła razem z partnerami z Polski i Niemiec na podsumowaniu kolejnego etapu projektu „InterKulturManagement”. Na Konferencji, która miała miejsce w Centrum Integracji Kulturalnej Kino „Orzeł” stawili się wszyscy partnerzy projektu, w którym jako szkoła uczestniczymy od początku, czyli od 2009 roku. Projekt prowadzony przez Saksońską Agencję Oświatową we współpracy z Dolnośląskim Kuratorium Oświaty, a finansowany ze środków unijnych – w swoich głównych założeniach miał stworzyć możliwość wymiany doświadczeń i współpracy uczniów szkół z Polski i Niemiec (obszar Saksonii i Dolnego Śląska) w zakresie promowania i tworzenia kultury młodzieżowej.

W praktyce uczniowie nabywali umiejętności przydatne w zarządzaniu kulturą. Młodzi menedżerowie kultury to firmy uczniowskie powstałe w : Liceum im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, Liceum im. A. Mickiewicza w Lubaniu, Augustum – Annen Gymnasium w Goerlitz, Lessing-Gymnasium w Hoyerswerdzie, a także przez rok trwania projektu Friedrich-Schleiermacher Gynasium w Niesky.

kon4

kon5

kon3

Podsumowaniem I etapu projektu był Koncert „Boomfest”, który odbył się w grudniu w Goerlitz. W tym roku kalendarzowym, podobnie jak w ubiegłych, członkowie SWAT-u mieli możliwość uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach realizowanych w ramach projektu, m.in dwudniowych warsztatach we Wrocławiu (marzec( poświęconych zarządzaniu kulturą w różnych instytucjach (Hala Stulecia czy Stadion Narodowy) czy podróży studyjnej do Łodzi i Warszawy szlakiem historii II wojny światowej, połączonej także z warsztatami teatralnymi (maj).

W trakcie piątkowego podsumowania kolejnego etapu projektu, w którym ponad stu gości powitał m.in. dyrektor Cezary Czernatowicz  wszyscy uczestnicy, w tym również członkowie naszego SWAT-u mieli możliwość zaprezentowania działań, które podejmują w szkole i poza nią za zakresie aktywności w kulturze. Dowiedzieli się także w trakcie rozmowy z niemieckim menedżerem kultury – jakie są plusy i minusy tego zawodu oraz dzielili się własnymi spostrzeżeniami na temat roli i znaczenia projektu dla ich własnego rozwoju. Wnioski, jakie przekazano Koordynatorowi projektu – panu Tomaszowi Jaśków były wspólne – projekt powinien być kontynuowany.

Jest obietnica, że od nowego roku szkolnego pojawi się kolejna propozycja współpracy !

SWAT, który liczy obecnie ponad 20 licealistów – będzie miał co robić. Liczy też na nowych członków z klas pierwszych 🙂

fot. Dawid Meier

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.