Włoska prasa o naszej wymianie

Włoska prasa o naszej wymianie

Oto artykuł w  gazecie – „LA STAMPA – AOSTA E REGIONE” – poświęcony pierwszej wizycie w ramach wymiany uczniowskiej pomiędzy naszą szkołą i Liceo Scientifico „Bernard” z Aosty – w tłumaczeniu pani Barbary Jusypenko (organizatorki tego przedsięwzięcia)

Francesca Soro, Aosta

Tak wiele stereotypów! Polacy śmieją się chętniej niż my!

Entuzjazm młodzieży klasy IV z Liceo Scientifico „Berard” z Aosty, która gościła przez tydzień w polskich domach: „Traktowali nas jak braci.”

Wycieczki i warsztaty.

Młodzież z liceum w Aoście gościła w polskich domach w ramach międzynarodowej wymiany uczniów.

Dorośli i młodzież z większą ufnością patrzący w przyszłość, szkoła nie tylko „teoretyczna”, wiele ciekawych rzeczy i miłość do Włoch.

Entuzjazm i pozytywne zaskoczenie to uczucia, z jakimi powróciło do domu 11 uczniów klasy IV z Liceo Scientifico „Berard” z Aosty, którzy spędzili tydzień w Bolesławcu, mieście położonym niedaleko Wroclawia. W zeszłą niedzielę przyjechali z pobytu zorganizowanego przez szkołę ramach wymiany we współpracy ze stowarzyszeniem non-profit INTERCULTURA VALLE D’ AOSTA.

„To było niezwykłe doświadczenie- mówi Marco Colpo, jeden z uczestników wymiany- Gościnność, z jaką nas powitano, myślę, że moi koledzy to potwierdzają, otworzyła nasze serca: w rodzinach byliśmy przyjęci jak synowie i traktowani jak bracia przez naszych kolegów z Polski.”

W przerwach pomiędzy lekcjami, zajęciami pozaszkolnymi przewidzianymi w programie i pysznymi „krokietami” (specjalność kuchni polskiej, naleśniki nadziewane grzybami i serem podane z zupą przyprawioną bazylią i majerankiem), uczniowie mieli możliwość zwiedzić okolicę, uczestniczyli w warsztatach ceramicznych w jednej z fabryk w mieście, które słynie z wyrobów ceramiki,  mogli poznać zwyczaje i tradycyjne stroje.

„Styl życia, którego spróbowaliśmy, jest bliski naszemu – opowiadają uczniowie- ale największą różnicą jest to, Polacy z większą ufnością i optymizmem patrzą w przyszłość, pomimo że ich kraj znajduje się na drodze rozwoju i wzrostu ekonomicznego. Rozmawialiśmy o wynagrodzeniach, które średnio wynoszą ok.500 € miesięcznie, jednakże odpowiadają one proporcjonalnie niższym kosztom życia, o polityce, a szczególnie o sytuacji na Krymie, którą my możemy porównać do naszych stosunków z Francją, a także o reformach socjalnych.”

Wiele stereotypów zniknęło. „Ja na przykład byłem zdumiony, rozmawiając z moim polskim „tatą” o zalegalizowaniu związków homoseksualnych w Wielkiej Brytanii, jego liberalną postawą wobec tego faktu, sprzeczną z powszechnie uznanym sprzeciwem w kraju zagorzałych katolików; muszę przyznać jeszcze, że oprócz sympatii i zainteresowania Włochami, Polacy znają nas bardziej, niżmy ich.

Językiem wymiany był angielski: „Jestem przekonana, że możliwość porozumiewania się po angielsku poza naturalnym obszarem tego języka, uświadomiła młodzieży konieczność komunikowania się w tym międzynarodowym języku- mówi Orianna Cremonese, nauczycielka matematyki, jedna z opiekunek grupy – Ponadto młodzież poznała inny system szkolny, w którym liceum trwa trzy lata, w nauczaniu języków obcych nie wykorzystuję się tak dużo literatury, jak u nas, a na egzaminie maturalnym obowiązkowe są język polski, matematyka i język obcy, pozostałe przedmioty są wybierane indywidualnie przez uczniów. Nawet dzienny rozkład zajęć był dla nas odkryciem: lekcje kończą się ok. 15:00, a obiad jada się zazwyczaj ok.16:00!”

„-Czy mogłaby Pani napisać coś jeszcze w tym artykule?” – pytają uczniowie.

„Poczynając od naszego przyjazdu do Polski i podczas całego pobytu byliśmy przyjmowani z największą gościnnością, także przez władze lokalne, telewizję i prasę, chcielibyśmy bardzo, żeby nasi polscy koledzy, którzy przyjadą do nas prawdopodobnie we wrześniu, otrzymali takie samo przyjęcie od naszych władz.”

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...