Historia z innej perspektywy

Historia z innej perspektywy

Niecodzienną wystawę można oglądać w małej auli. Prezentuje ona projekt polsko-niemiecki przygotowany przez młodzież ze szkół w Wurzen, Goerlitz, Miliczu, Lubaniu oraz Bolesławcu ( I Prywatne Gimnazjum)

Tematem wystawy jest historia  religii ewangelickiej na Dolnym Śląsku.

„Młodzi ludzie badali w 2012 roku historię kościołów w regionie w kontekście stosunków polsko-niemieckich oraz katolicko-ewangelickich.” – czytamy w wydanym do ekspozycji informatorze.

Uczestnicy tego projektu „fotografowali zrujnowane i odnowione miejsca życia ewangelickiego, gromadzili informacje, a także rozmawiali ze świadkami historii”.

Wystawa, z racji dokumentalno-historycznego charakteru ma formę plansz dwujęzycznych (polsko/niemieckich), na których zamieszczono obszerną informację zarówno na temat charakteru projektu, jak też efekty poszukiwań młodzieży. Znajdziemy też na niej sylwetki uczestników przedsięwzięcia, a wśród nich naszych licealistów : Pauliny Jarosz, Martyny Nawary oraz Sławka Gortycha, którzy współtworzyli projekt. Opiekunką uczniów była germanistka, pani Barbara Stępień (długoletnia nauczycielka w I LO).  Także z jej inicjatywy wystawa trafiła do naszej szkoły.

Oficjalne otwarcie ekspozycji nastąpi 19 marca, w obecności pani Margrit Kempgen, która jest koordynatorką projektu, ale wystawę można oglądać już teraz. Towarzyszą jej materiały informacyjne i edukacyjne, także w języku niemieckim.

O projekcie oraz wernisażu wystawy, który miał miejsce w maju ubiegłego roku informowały lokalne media :

www.luzyce.info

DSCF0035Przy organizacji wystawy pomagali uczniowie klasy II c. Dziękujemy

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV