Historia z innej perspektywy

Historia z innej perspektywy

Niecodzienną wystawę można oglądać w małej auli. Prezentuje ona projekt polsko-niemiecki przygotowany przez młodzież ze szkół w Wurzen, Goerlitz, Miliczu, Lubaniu oraz Bolesławcu ( I Prywatne Gimnazjum)

Tematem wystawy jest historia  religii ewangelickiej na Dolnym Śląsku.

„Młodzi ludzie badali w 2012 roku historię kościołów w regionie w kontekście stosunków polsko-niemieckich oraz katolicko-ewangelickich.” – czytamy w wydanym do ekspozycji informatorze.

Uczestnicy tego projektu „fotografowali zrujnowane i odnowione miejsca życia ewangelickiego, gromadzili informacje, a także rozmawiali ze świadkami historii”.

Wystawa, z racji dokumentalno-historycznego charakteru ma formę plansz dwujęzycznych (polsko/niemieckich), na których zamieszczono obszerną informację zarówno na temat charakteru projektu, jak też efekty poszukiwań młodzieży. Znajdziemy też na niej sylwetki uczestników przedsięwzięcia, a wśród nich naszych licealistów : Pauliny Jarosz, Martyny Nawary oraz Sławka Gortycha, którzy współtworzyli projekt. Opiekunką uczniów była germanistka, pani Barbara Stępień (długoletnia nauczycielka w I LO).  Także z jej inicjatywy wystawa trafiła do naszej szkoły.

Oficjalne otwarcie ekspozycji nastąpi 19 marca, w obecności pani Margrit Kempgen, która jest koordynatorką projektu, ale wystawę można oglądać już teraz. Towarzyszą jej materiały informacyjne i edukacyjne, także w języku niemieckim.

O projekcie oraz wernisażu wystawy, który miał miejsce w maju ubiegłego roku informowały lokalne media :

www.luzyce.info

DSCF0035Przy organizacji wystawy pomagali uczniowie klasy II c. Dziękujemy

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...

Każda złotówka to szansa na sukces – wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Każda złotówka to szansa na sukces - wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Do grona uczniów klas I dołączył w tym roku Franciszek Nowak (klasy 1A), który ma na swoim koncie ogromny sukces. Wraz z młodszym kolegą Jakubem Walkowiakiem (uczniem 7 klasy w Masters Academy we Lwówku) pod opieką trenera, pana Pawła Niemca w czerwcu tego roku wzięli udział w Polskiej edycji...