Historia z innej perspektywy

Historia z innej perspektywy

Niecodzienną wystawę można oglądać w małej auli. Prezentuje ona projekt polsko-niemiecki przygotowany przez młodzież ze szkół w Wurzen, Goerlitz, Miliczu, Lubaniu oraz Bolesławcu ( I Prywatne Gimnazjum)

Tematem wystawy jest historia  religii ewangelickiej na Dolnym Śląsku.

„Młodzi ludzie badali w 2012 roku historię kościołów w regionie w kontekście stosunków polsko-niemieckich oraz katolicko-ewangelickich.” – czytamy w wydanym do ekspozycji informatorze.

Uczestnicy tego projektu „fotografowali zrujnowane i odnowione miejsca życia ewangelickiego, gromadzili informacje, a także rozmawiali ze świadkami historii”.

Wystawa, z racji dokumentalno-historycznego charakteru ma formę plansz dwujęzycznych (polsko/niemieckich), na których zamieszczono obszerną informację zarówno na temat charakteru projektu, jak też efekty poszukiwań młodzieży. Znajdziemy też na niej sylwetki uczestników przedsięwzięcia, a wśród nich naszych licealistów : Pauliny Jarosz, Martyny Nawary oraz Sławka Gortycha, którzy współtworzyli projekt. Opiekunką uczniów była germanistka, pani Barbara Stępień (długoletnia nauczycielka w I LO).  Także z jej inicjatywy wystawa trafiła do naszej szkoły.

Oficjalne otwarcie ekspozycji nastąpi 19 marca, w obecności pani Margrit Kempgen, która jest koordynatorką projektu, ale wystawę można oglądać już teraz. Towarzyszą jej materiały informacyjne i edukacyjne, także w języku niemieckim.

O projekcie oraz wernisażu wystawy, który miał miejsce w maju ubiegłego roku informowały lokalne media :

www.luzyce.info

DSCF0035Przy organizacji wystawy pomagali uczniowie klasy II c. Dziękujemy

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Pożegnanie Absolwenta rocznika 1951

Pożegnanie Absolwenta rocznika 1951

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Władysława Wieczorka, jednego z pierwszych absolwentów naszej szkoły, który egzamin maturalny zdawał w 1951 roku. Zapamiętamy Go jako wielkiego przyjaciela naszego liceum, który, pomimo faktu, że mieszkał we Wrocławiu - odwiedzał nas...

Kolejne szkolne warsztaty projektu „NEXT…”, tym razem o stereotypach płciowych

Kolejne szkolne warsztaty projektu "NEXT...", tym razem o stereotypach płciowych

Nowy rok szkolny 2024/2025 to kolejna porcja wyzwań dla naszej młodzieży, które stawia przed nimi projekt „NEXT Young NEETs shaping EXpectations for The Future of Europe”. Zespół projektowy już szykuje się do wyjazdu na Łotwę, a w szkole klasa III b i III c wzięły udział w pierwszym spotkaniu...

Warsztaty mineralogiczne, czyli w poszukiwaniu ważnego kamienia

Warsztaty mineralogiczne, czyli w poszukiwaniu ważnego kamienia

"Pacta sunt servanta" jak powiada łacińskie przysłowie, a polska wersja to nic innego jak - umów należy dotrzymywać. Zwłaszcza, jeśli umowa jest fantem zaproponowanym przez panią Ewę Suchecką w tegorocznym "Zielonym Koncercie", a wylicytowanym przez grupy z geografii rozszerzonej. Przyszedł czas...