Historia z innej perspektywy

Historia z innej perspektywy

Niecodzienną wystawę można oglądać w małej auli. Prezentuje ona projekt polsko-niemiecki przygotowany przez młodzież ze szkół w Wurzen, Goerlitz, Miliczu, Lubaniu oraz Bolesławcu ( I Prywatne Gimnazjum)

Tematem wystawy jest historia  religii ewangelickiej na Dolnym Śląsku.

„Młodzi ludzie badali w 2012 roku historię kościołów w regionie w kontekście stosunków polsko-niemieckich oraz katolicko-ewangelickich.” – czytamy w wydanym do ekspozycji informatorze.

Uczestnicy tego projektu „fotografowali zrujnowane i odnowione miejsca życia ewangelickiego, gromadzili informacje, a także rozmawiali ze świadkami historii”.

Wystawa, z racji dokumentalno-historycznego charakteru ma formę plansz dwujęzycznych (polsko/niemieckich), na których zamieszczono obszerną informację zarówno na temat charakteru projektu, jak też efekty poszukiwań młodzieży. Znajdziemy też na niej sylwetki uczestników przedsięwzięcia, a wśród nich naszych licealistów : Pauliny Jarosz, Martyny Nawary oraz Sławka Gortycha, którzy współtworzyli projekt. Opiekunką uczniów była germanistka, pani Barbara Stępień (długoletnia nauczycielka w I LO).  Także z jej inicjatywy wystawa trafiła do naszej szkoły.

Oficjalne otwarcie ekspozycji nastąpi 19 marca, w obecności pani Margrit Kempgen, która jest koordynatorką projektu, ale wystawę można oglądać już teraz. Towarzyszą jej materiały informacyjne i edukacyjne, także w języku niemieckim.

O projekcie oraz wernisażu wystawy, który miał miejsce w maju ubiegłego roku informowały lokalne media :

www.luzyce.info

DSCF0035Przy organizacji wystawy pomagali uczniowie klasy II c. Dziękujemy

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Herma św. Doroty. Wizyta klasy IB w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Herma św. Doroty. Wizyta klasy IB w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

We wtorek, 27 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia wraz z naszą wychowawczynią, panią Barbarą Ostaszewską i panią Małgorzatą Pędlowską. Wyjazd był kontynuacją naszej wcześniejszej wizyty w Panoramie Racławickiej. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Narodowe. Już sam jego gmach wybudowany w...

Jan Kozioł i Dominik Lech – Mistrzami tenisa!

Jan Kozioł i Dominik Lech - Mistrzami tenisa!

Z znów mamy powód do dumy. Niedawno świętowaliśmy zwycięstwo naszych dziewcząt w tenisie stołowym, a tu kolejny sukces... tym razem Mistrzami zostali Jan Kozioł z kl. II d oraz Dominik Lech z kl. I c. 26 lutego w sali II LO odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców. Nasi...

Ważny temat – depresja!

Ważny temat - depresja!

W piątek, 23 lutego 2024 r. na zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych młodzież z naszego liceum pod opieką pani pedagog Moniki Filipiak brała udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. To kolejny raz kiedy mogliśmy wziąć udział w tym ważnym...