Historia z innej perspektywy

Historia z innej perspektywy

Niecodzienną wystawę można oglądać w małej auli. Prezentuje ona projekt polsko-niemiecki przygotowany przez młodzież ze szkół w Wurzen, Goerlitz, Miliczu, Lubaniu oraz Bolesławcu ( I Prywatne Gimnazjum)

Tematem wystawy jest historia  religii ewangelickiej na Dolnym Śląsku.

„Młodzi ludzie badali w 2012 roku historię kościołów w regionie w kontekście stosunków polsko-niemieckich oraz katolicko-ewangelickich.” – czytamy w wydanym do ekspozycji informatorze.

Uczestnicy tego projektu „fotografowali zrujnowane i odnowione miejsca życia ewangelickiego, gromadzili informacje, a także rozmawiali ze świadkami historii”.

Wystawa, z racji dokumentalno-historycznego charakteru ma formę plansz dwujęzycznych (polsko/niemieckich), na których zamieszczono obszerną informację zarówno na temat charakteru projektu, jak też efekty poszukiwań młodzieży. Znajdziemy też na niej sylwetki uczestników przedsięwzięcia, a wśród nich naszych licealistów : Pauliny Jarosz, Martyny Nawary oraz Sławka Gortycha, którzy współtworzyli projekt. Opiekunką uczniów była germanistka, pani Barbara Stępień (długoletnia nauczycielka w I LO).  Także z jej inicjatywy wystawa trafiła do naszej szkoły.

Oficjalne otwarcie ekspozycji nastąpi 19 marca, w obecności pani Margrit Kempgen, która jest koordynatorką projektu, ale wystawę można oglądać już teraz. Towarzyszą jej materiały informacyjne i edukacyjne, także w języku niemieckim.

O projekcie oraz wernisażu wystawy, który miał miejsce w maju ubiegłego roku informowały lokalne media :

www.luzyce.info

DSCF0035Przy organizacji wystawy pomagali uczniowie klasy II c. Dziękujemy

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.  

Matura ustna – język polski! Harmonogram po aktualizacji

Matura ustna - język polski! Harmonogram po aktualizacji

Prosimy o zapoznanie się z aktualnym harmonogramem egzaminów ustnych z języka polskiego. Wszystkie egzaminy odbywają się w klasie 302. Przypominamy, że na rozpoczęcie egzaminu (odpowiednio o godz. 8.45 i 12.45) stawiają się wszyscy -  celem zapoznania się z procedurami i...